За багато літ чортківська земля накопичила в собі стільки історії, що однією краєзнавчою статтею їх всіх не опишеш. У цій статті піде мова про невідомі поселення села Шманьківці Чортківського району. У цьому населеному пункті було виявлено та досліджено аж шість поселень.
Поселення Шманьківці I. Поселення розташоване у північно-східній околиці села. Воно розміщене на північному мисі округлого пагорба, який врізається у лівий берег ставу. Крізь поселення проходить ґрунтова дорога. Урочище досліджувалося В. Добрянським у 1992, 1993 та 1994 роках минулого століття.
Під час обстеження пам’ятки виявлені старожитності кошиловецької групи трипільської культури та давньоруського часу (XII-XIII ст.). У 2006 році обстежувалося працівниками Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток О. Дерехом, А. Будою та В. Ільчишиним. Згідно з наказом управління культури Тернопільської ОДА (№ 16, від 27. 01. 2010 року) занесена в реєстр, як щойно виявлена пам’ятка культурної спадщини.
Поселення Шманьківці II. Поселення розташоване у північній околиці села (урочище Парники) – це південний схил гострого мису, який утворений правим берегом ставу.
Поселення відкрите В. Добрянським у 1987 році. Під час обстеження пам’ятки виявлено старожитності кошиловецької групи трипільської культури (кін. III тис. до н.е.), голіградської групи культури Гава-Голігради (VII - XI ст. до н.е.) та черняхівської культури (2-5 ст. н. е.). Місцезнаходження та опис поселення В.К. Добрянський подав у своїй дипломній роботі: «Старожитності голіградської культури фракійського гальштату (Гава-Голігради) на Західному Поділлі» - Чернівці, Національний університет ім. Ю.Федьковича, 1994 рік. У 2006 році поселення обстежували працівники Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток О.Дерех, А.Буда, В.Ільчишин, які вказали про наявність лише старожитностей трипільської та черняхівської куль- тур. Нині, згідно з наказом управління культури ОДА (№ 16, від 27. 01. 2010 року) занесено в реєстр, як щойно виявлена пам’ятка культурної спадщини.
Інформацію подав археолог Володимир Добрянський.
Підготував Максим ОГОРОДНИК.
Чортківський Вісник. — 2018. — № 39 (28 вересня). — С. 8. — (Краєзнавство).
Немає коментарів:
Дописати коментар